Z notatnika ćmoholika

Czytaj dalej

#4. Azjatycka piękność

5 listopad 2024 r.

Jesienna aura zawitała w naszym kraju na dobre. Przebarwiające się liście to dla wielu z nas, hodowców, oznaka końca intensywnego sezonu. To dobry moment, by usiąść wieczorem z książką, oczywiście o motylach. Czy okres jesienno-zimowy oznacza rzeczywiście koniec hodowli w naszych warunkach klimatycznych? Niekoniecznie. Jeśli żyłka hodowcy nie pozwala Wam spokojnie spać, brakuje Wam domagających się pokarmu gąsienic, stresu związanego z poszukiwaniem odpowiednich roślin i wzdychania domowników widzących jak gonicie własny ogon... Nie musicie czekać na te emocje do kolejnej wiosny. Wszak nie wszystkie drzewa zimą pozostają bez zielonych koron. Mowa oczywiście o sosnach, których igły mogą nam posłużyć, by wyhodować gatunki monofagiczne, które w dodatku lubią chłód i dość dużą wilgotność. Te dwa warunki spełnia Actias dubernardi, czyli chińska ćma księżycowa. Jeden z najpiękniejszych gatunków motyli nocnych na naszej Planecie.

Czytaj dalej

#3. Fantastyczne zwierzęta - Ćmy

30 lipiec 2024 r.

Były czasy, gdy unikałem ciem jak ognia, uważałem je za stworzenia mało interesujące, szare i niegodne uwagi. Dziś nie wyobrażam sobie bez nich życia. To fascynujące owady, posługujące się na co dzień zmysłami i zdolnościami, których motyle dzienne nie posiadają. Nauczyły mnie cierpliwości w hodowli, wyostrzyły zmysł obserwacji. Obcowanie z nimi to zdecydowanie najpiękniejsza przyrodnicza przygoda w mojej entomologicznej podróży. Zapraszam Was do "wstępniaka" o tych fantastycznych zwierzętach, w którym uchylam wrota do nocnego świata motyli, z całą jego tajemniczością i historią.

Czytaj dalej

#2. Hiszpańska Królowa

3 czerwiec 2024 r.

Alpy, Pireneje, któż z nas nie marzy o podróży w tak piękne rejony. Co prawda po wyprawie do Ameryki Północnej i spotkaniu z Luną we własnej osobie mieliśmy przenieść się na kontynent azjatycki. Nie mniej w międzyczasie nastąpiła bardzo długo wyczekiwania przeze mnie chwila, dlatego postanowiłem zmienić kurs naszego entomologicznego statku i zabrać wszystkich ćmoholików do Europy (...) Na wyklucie tej ćmy czekałem wiele miesięcy a jej hodowla od jajeczka do imago zajęła mi ponad rok. Zapraszam na niezwykłe i bardzo emocjonalne spotkanie z hiszpańską ćmą księżycową!

Czytaj dalej

#1. Motyl z Księżyca

10 kwiecień 2024

W moim pierwszym poście chciałbym się z Wami podzielić tym co dzieje się za moimi plecami. I to dosłownie. Jeśli myśleliście, że hodowla motyli to ciche i spokojne zajęcie to nic bardziej mylnego. Bardzo wysokie, jak na początek wiosny, temperatury wybudziły z hibernacji moje hordy poczwarek księżycówki amerykańskiej (Actias luna). Owinięte w kokony luny są bardzo ruchliwe, szeleszcząc na lewo i prawo, zawinięte w zeschnięte liście orzecha włoskiego. Jeśli w domu panuje cisza bez problemu usłyszycie je z innego pokoju. To również znak, że w ciągu kolejnych tygodni na świat wyjdzie nowe pokolenie motyli, które zimowało od dobrych 7 miesięcy. Zapraszam Was na opowieść o gatunku z innej planety...

Obserwuj nas na Instagramie

@ornitho.pterum

Ornithopterum.pl