Nasze pasje

Szponiaste historie

Poznaj nasze ptaki

Ptaki

Ptaki szponiaste od lat pobudzały ludzką wyobraźnię. Niektóre z nich były tępione niczym sowy, które uważano za szkodniki i zwiastun wszelkich plag egipskich, łącznie ze śmiercią na czele. Inne z kolei były wychwalane w swoim majestacie, mądrości i przenikliwości, służąc również człowiekowi, który powiązał je z kultem antropomorficznej tradycji. Przez minione dziesięciolecia postrzeganie ptaków drapieżnych i ich ochrona uległy na tyle zmianie, iż obecnie widok szybującego bielika nikogo nie dziwi, wzbudzając nadal należny mu zachwyt. Szybkie sokoły wędrowne i pustułki, dla których miasta stały się skalnym domem, tajemnicze trzmielojady i gadożery, wszędobylskie kanie rude, towarzyszące rolnikom wśród pól błotniaki, polujące przy karmnikach i w drągowinach zwinne krogulce czy skrywające w gęstych puszczach swoje kilkutonowe gniazda orły. Każdy z tych gatunków jest wyjątkowy, każdy inny. Każdy zasługuje na uwagę. Otwieram przed wami szponiastą bramę do tajemniczego świata ptaków, ich zdumiewających przystosowań, nawyków i roli, którą pełnią w naszym krajobrazie. Wspólnie będziemy się wspinać, by zbudować gniazda dla rybołowów, zajrzymy do ducha lasu – puchacza, porozmawiamy z zaproszonymi gośćmi o współczesnej ochronie gatunkowej i metodach monitoringu. Ale przede wszystkim powiem Wam o sokolnictwie, sztuce, która uczy nas pokory dla tych cudownych stworzeń i pozwala zrozumieć instynkty rządzące naturą drapieżnika. Zapraszam na "Szponiaste historie".

Z notatnika ćmoholika

Motyle bez granic

Motyle

Drodzy Czytelnicy, odkrywcy zaczarowanego świata przyrody. Z pewnością każdy z Was choć raz obserwował motyle, czy to na łące, w lesie, czy we własnym ogrodzie. Nic w tym dziwnego, gdyż co dziesiąte zwierzę na Ziemi jest motylem! Są one po chrząszczach najliczniejszym rzędem owadów, liczącym blisko 150 tys. gatunków. Ze względu na naszą umiarkowaną strefę klimatyczną w Polsce mamy nielicznych przedstawicieli poszczególnych rodzin. Łącznie 163 gatunki motyli dziennych i ponad 3 tys. motyli nocnych, czyli ciem. Zdecydowanie Mariposas wolą cieplejsze i wilgotniejsze klimaty. Nie oznacza to jednak, że nasze motyle nie są różnorodne. Wręcz przeciwnie, skrywają wiele tajemnic i w każdym gatunku odnajdziemy coś niezwykłego. Czy wiecie na przykład, że potrafią przemierzać tysiące kilometrów niczym ptaki i świecą w ultrafiolecie? Że pachną, wydają odgłosy albo smakują…nogami? Że na ich skrzydłach ułożone są łuski, jedna nad drugą niczym dachówki na dachach. Stąd naukowcy określają je jako „łuskoskrzydłe” (łać. Lepidoptera). To prawdopodobnie najbarwniejsza grupa organizmów na naszej Planecie. Przyjrzyjmy się jej zatem z bliska. Zapraszam Was w podróż na skrzydłach dnia i nocy, w głąb Ornithopterum. Wybierz "Motyle bez granic" lub "Z notatnika ćmoholika"

Sztuka

Sztuka

Odkąd pamiętam fascynowały mnie XIX wieczne litografie gatunków roślin i zwierząt z całego świata. Niedoścignionym wzorem pozostaje dzieło z przełomów wieków Icones Ornithopterum Roberta Rippona, w którym autor zawarł litografie najpiękniejszych motyli naszej Planety – „pazi rajskich”. Jak się domyślacie ta publikacja to kolejna symbolika nazwy naszej strony. Przyroda zawsze była muzą dla artystów. Ptaki Ameryki Północnej Jamesa Audubona po dziś dzień pozostają ikoną ilustracji ornitologicznej. Sam Audubon był zresztą ornitologiem. Często bowiem jedna pasja pociąga za sobą drugą, tą artystyczną, tudzież nawzajem się one przenikają, gdyż potrzeba tu jeszcze przysłowiowej iskry bożego talentu. Dla nas sztuka jest przyrodą a przyroda sztuką. Od najmłodszych lat próbujemy ją uwieczniać i opisywać. Alicja włada biegle każdym przedmiotem, który pozostawia po sobie jakiś ślad na papierze. Ja z kolei wolę opisywać otaczającą nas rzeczywistość, choć nie stronię również od rysunku. Z dostępnych nam materiałów, pochodzących z naszych pasji, staramy się tworzyć coś niepowtarzalnego, wkładając w każdą formę duszę i serce. A nade wszystko dbając o każdy szczegół i detal, tak by sprawiał taką samą radość Wam jak i nam samym. Mamy nadzieję, że nasze dzieła się Wam spodobają. Ale rzeczy materialne to nie wszystko. Największą sztuką jest przekazywanie wiedzy w taki sposób, by zainspirować Was do podążenia własną ścieżką Ornithopterum.

 

 

 

Obserwuj nas na Instagramie

@ornitho.pterum

Ornithopterum.pl